Střihněte si na šaty!

Kdo by to neznal. Nic správně nesedí, nikde nemají to, co zrovna chci, ačkoliv jde přeci o úplně jednoduchý střih, tady se mi nelíbí vzor nebo barva, tohle je zase z hrozného materiálu... a pak přichází spásný nápad. Co kdybych...

... si to prostě ušila?

Připadá vám to směšné? Těm z nás, co doposud nešili, to asi úsměv na rtech vykouzlit může. Pro někoho to třeba může být důvod, proč s šitím skutečně začít a pro ty, kdo už se strojem trochu umí je to jednoznačně nejjednodušší, nejlevnější a snad i nejrychlejší řešení (porovnáme-li dobu, než oběháme x obchodů, než seženeme, co hledáme za rozumnou cenu a v požadované velikosti atd. ...)

Po dobrých zkušenostech s knihou Střihněte dětem na šaty jsem se vrátila k autorčinu předchozímu titulu, který je určen dospělým. Naučná publikace obsahující konstrukce oděvních střihů pro dospělé, jejichž autorkou je opět šikovná Lenka Velebová, vyšla rovněž v nakladatelství Grada, a můžete si díky ní sestrojit různé typy sukní, halenek, kalhot a límců. Zkrátka všechny základní kousky do našich šatníků.

Na prvních stranách knihy získáte know-how jak správně měřit, jak hodnoty zapisovat, odhalíte, co se skrývá pod kterou tajnou zkratkou (typu OPž, HS, RpV a podobně), a také si zde můžete ověřit, která místa lidského těla je třeba obtočit krejčovským metrem, abyste získali ty správné centimetry (například kde přesně se berou hodnoty obvodu pasu nebo hloubka sedu). Pak už následuje jen pár všeobecných rad a doporučení a seznam rýsovacích pomůcek, bez kterých se neobejdete. Bohužel, zde zcela chybí průměrné hodnoty jednotlivých veličin, jak tomu bylo v případě knihy věnované dětem. Je to pochopitelné. Děti je často problém změřit a v jejich případě navíc nejsou velikostní odchylky tak velké, a rozdíly v jejich pidi oblečení jsou často zanedbatelné. Přesto musím říct, že by se mi někdy tyto údaje hodily (třeba jen pro porovnání správného měření), ale co. Nebudeme se přeci řídit nějakou konfekcí! Chceme sedící originál!

Nejdříve jsem se ambiciózně pokusila o sestrojení střihu klasické halenky se záševky. Už delší dobu mám pro švagrovou zakoupenou unikátní látku z Ameriky (s Border koliemi), ze které bych jí chtěla něco ušít, ale vzhledem k ceně a originalitě se do ní trochu bojím střihnout. Dohodly jsme se spolu, že jí zkusím udělat na míru střih na halenku – bez rukávů i límce – a ušiji ji nejdříve z nějaké levné látky „na zkoušku“. Začal tedy boj s rýsováním.

Oproti dětskému střihu na legíny, který jsou zkoušela z knihy Střihněte dětem na šaty a podle kterého mimochodem šiji od kraťasů z teplákoviny po legíny z úpletu všechno, co mě napadne a sedí skvěle (prozatím všem dětem kolem dvou až třech let) - vždy stačí jen mírně upravit (zahrnout nebo vynechat přídavky apod.), jsem se tady trochu víc než zapotila. Jednak jsem musela často pátrat potom, kde na těle správně měřit, co znamenají které zkratky (některé byly jen o stránku před tím na začátku kapitoly a chyběly na úplném začátku v tom souhrnu) a konečně samotná konstrukce byla logicky mnohem složitější a časově náročnější. K tomu jsem musela snad třikrát v různých směrech nastavovat krejčovský papír, aby se mi střih „vešel“. Nakonec jsem ale dobojovala, ale nejsem si tak úplně jistá, že úspěšně. Nejspíš jsem někde chybovala, jelikož výsledný střih mi vyšel, řekněme, zajímavě.

Je fajn, že se můžete v krocích vracet a jednotlivé hodnoty kontrolovat, přepočítávat a přeměřovat, ale já už jsem v tom zmatku, co jsem měla na papíře po několika opravách nemohla problém najít. Vystřihla jsem tedy odvážně látku podle získaného střihu (v oblasti extrémně vykrojeného pasu jsem si nechala raději trochu fóra) a potom už jsem raději čekala na ladění „na postavě“. Chvílemi jsem se u tohoto zkoušení a špendlení na postavě cítila jako skutečná krejčová :). Bavilo mě to, i když zkušební látka nebyla ani dostatečně dlouhá. Výsledný kousek už chybí jen ozkoušet budoucí majitelce, a jak že sedí? Bohužel musím konstatovat, že se povedla pouze zadní část... předek jsem už ani nedodělávala, bude třeba ho výrazně přepracovat (v oblasti prsou, v podpaží a dopracovat zapínání). Ale napoprvé alespoň kvůli vyzkoušení záševků času nelituji (konstrukci střihu musím projít a případně opravit/předělat).

No, jelikož jsem se chystala vám trochu poreferovat, jak že se šije podle knihy Střihněte si na šaty, rozhodla jsem se rovnou zkusit ještě jeden, tentokrát jiný a raději nějaký lehčí střih, abych se nechlubila jen pokusem s chybami. Srabácky jsem si vybrala již ozkoušené legínky, tentokrát pro maminku, teda jako pro mě. Už nějakou dobu si říkám, že si je ušiji a prozatím nebyl čas, tak jsem využila příležitosti. V tomto případě byla sama konstrukce jednoduchá a rychlá. Zabrala mi asi půl hodinky s občasným odběhnutím. V rámci autorčina doporučení na začátku kapitoly Tepláky/legíny stojí, že pokud je chceme skutečně na tělo, máme navíc ubírat centimetry (není řečeno kolik). Prý záleží na použitém materiálu a jeho pružnosti. Tak jsem vytvořila klasický střih přesně dle postupu (který lze snadno pozměnit na zvonové kalhoty) a pak jsem si ještě dokonstruovala užší variantu, kterou jsem také rovnou vystřihla z připravené látky (opět krátké). A jak to celé dopadlo? Už líp :)

Konstrukce jednotlivých střihů jsou různé obtížnosti dle výsledného oděvu. Všechny postupy a instrukce jsou však srozumitelné, i když někdy je třeba trochu většího pátrání a studování předchozích stran (a to i v rámci konkrétních kapitol). Kniha není, dle mého názoru, vhodná pro úplné začátečníky, kterým bych spíš doporučila nějaké jednoduché střihy s fotonávodem, kterých na internetu a v šicích skupinkách koluje mnoho. V této knize se rozhodně nedozvíte, jak postupovat při samotném šití. Autorka vám poradí, na jaké zakončení je například střih vhodný (guma, náplet apod.), ale už zde nenajdete například informaci, co je třeba k sobě přišít jako první nebo jak začistit okraje. Tato publikace se také nezaměřuje na samotné šití nýbrž na konstrukci střihů k tomu určených, ale raději to uvádím, aby to některé budoucí majitele knihy třeba nepřekvapilo. Nicméně, pokud už máte za sebou alespoň prvních pár kousků oblečení nebo jste zdatní v „googlování“, kniha se vám stane dobrým pomocníkem. Obzvláště v případě, kdy budete chtít tvořit například střihy větších velikostí (které není tak snadné sehnat) nebo „nekonfekčních“ křivek. Rýsování zdar!

83 %

Autor: Tereza Špetlíková | pátek 4.8.2017 7:56 | karma článku: 16,72 | přečteno: 2487x
  • Další články autora

Tereza Špetlíková

Chladnokrevně

24.2.2019 v 9:50 | Karma: 10,15

Tereza Špetlíková

Padělatel Adolfo Kaminsky

12.10.2018 v 8:11 | Karma: 12,90