Proč si poslechnout upovídanou Anne ze Zeleného domu?

17. 10. 2017 9:25:16
Protože „Co tě nezabije, to tě posílí.“ ... Jen málokdo by mohl mít tolik důvodů proč být smutný, nešťastný, nekomunikativní, uzavřený, odevzdaný, proč si stěžovat, nenávidět život i nedůvěřovat lidem.

Přesto se právě ona, Anne Shirleyová, nevzdává naděje, těší se z každé maličkosti, sní a cílevědomě bojuje o své místo na slunci.

Anne ze Zeleného domu, prý dětská klasika, kterou jsem já osobně poznala až teď díky audioknize, kterou zpracovalo vydavatelství OneHotBook, v sobě skrývá geniální a vskutku nadčasový příběh. Výjimečná, trochu praštěná hlavní postava se srdcervoucí minulostí vás hned od počátku nutí, abyste ji milovali a fandili jí, a v některých chvílích, například když vypráví, co ji doposud v životě potkalo, vás stoprocentně dojme k slzám, a to nejen kvůli obsahu sdělení, ale hlavně způsobem, jakým to popisuje. Znáte děti. I o věcech, o kterých my velcí hovoříme jen stěží, ony mluví přímočaře a ještě k tomu často omlouvají ty, kteří jim svým jednáním uškodili. Účinnosti sdělení dodává grády emotivní vyprávění Kláry Sedláčkové-Oltové, které se podařilo vcítit do malé Anne tak dobře, že mě skutečně kolikrát svým drmolením otravovala stejně jako Anne Marillu.

Marilla a Matthew, stárnoucí sourozenci hospodařící na pozemcích u Zeleného domu, se rozhodli adoptovat asi tak jedenáctiletého chlapce ze sirotčince, aby jim pomohl s pracemi, na které už přestávali stačit. Omylem se k nim ale dostala Anne, zrzavá, štíhlá, upovídaná dívka s velkou fantazií, která jim „nebude k ničemu“, jak si nejdřív Marilla myslela, ačkoliv Matthewa si Anne získala už během první cesty do Zeleného domu. Proč se nakonec Marilla rozhodla nechat si tuto „nepotřebnou“ dívku a jak se jí dařilo vychovávat ji? To si poslechněte!

Kromě milého, mladistvého hlasu Kláry Sedláčkové-Oltové příběhem provázejí pěkné klavírní melodie, s občasnou návštěvou „dětských nástrojů“ typu triangl, xylofon nebo zvoneček. Klavír jako hlavní nástroj znělek skvěle dobově ladí (knižní předloha kanadské autorky Lucy Maud Montgomery vyšla poprvé v roce 1908) a věrně tak dotváří atmosféru příběhu.

Obsahově je dílo vskutku pozoruhodné a rozhodně vhodné i pro dospělé. Dojemné, naivní situace, které jsme každý zažili během dětství a dospívání, určitě stojí za to, abychom si je někdy připomněli. Díky Anninu vztahu s Marillou navíc můžeme pozorovat pomalé probouzení mateřského instinktu prudérní staré panny, která začala překvapovat samu sebe a zároveň si začala být schopna přiznat či uvědomit si to, co už možná věděla, ale neodvažovala se to zformulovat do vět, až do té chvíle, než to Anne prostě řekla nahlas. Anne je trochu prostořeká, ale upřímná. Někdy hovoří velmi moudře na svůj věk. Marilla je dost uvězněná v mantinelech, které si sama vystavěla, resp. které si ona myslí, že jí ukládá správné vychování. Díky tomu často reaguje navenek jinak, než se cítí, a to zejména vůči Anne. Bojí se projevit své skutečné city, ale třeba ji to nakonec přejde J. To Matthew by Anne od začátku splnil cokoliv, co by uviděl v jejích jiskřivých očích. Moc se mi líbilo jeho laskavé obcházení strážníka Marilly v situacích, kdy se dostaly do střetu a hrozila katastrofa. Miloval ji bezpodmínečně. Čím to, že si právě Anne dokázala získat lásku téměř všech ve svém okolí, a to včetně těch, kteří již vůči životu téměř zatrpkli? Já to vím, ale nepovím. Ani se to nedá snadno slovy vyjádřit. To se jednoduše musí „zažít“, slyšet, zavzpomínat si, vyzkoušet si blahosklonný úsměv a u toho si pročistit slzné kanálky... Pecka.

Režie se ujala Jitka Škápíková a rozhodně vedla svou interpretku dobře, jelikož výsledek je vskutku působivý.Za zmínku ještě stojí i úžasná grafická stránka nosiče, jehož ilustrátorkou je malířka a výtvarnice Léna Brauner, od které mi v ložnici visí hned tři obrazy. Její éterická duše na plátně skvěle zachytila melancholicky krásnou dívku s hlavou v oblacích a často plnou květů...

Autor: Tereza Špetlíková | úterý 17.10.2017 9:25 | karma článku: 7.17 | přečteno: 368x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Václav Kunft

Jarní milování (nostalgické posezení na lavičce)

Poslednina psaná seniorem pro seniory, ale ne nutně o seniorech. Posledniny jsou již svým názvem odsouzeny k tomu být trochu nostalgické.

3.3.2024 v 10:08 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 260 | Diskuse

Irena Bátrlová

Plnovous v koktejlkách

František má rád sukně, ženské šaty i svůj plnohodnotný plnovous. Sukně a šaty, jak sám s oblibou říká, dávají jeho nohám svobodu. Nesvazují je do izolovaných nohavic, nýbrž jim umožňují být vedle sebe, sdílet společný pohyb.

2.3.2024 v 12:52 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jaroslav Herda

Poldové jako z tragikomedie

Dostává se nám zpráv, z nichž vyrůstají otazníky. Jsou daňovými poplatníky občané, jimž policie pomáhá a chrání je, nebo je také někdy straší a bulíky jim na nos věší účinně?

1.3.2024 v 11:28 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jaroslav Herda

Jak pražští demonstranti vypískali Fica i Orbána?

Nic proti humoru a satiře. Nic proti břitké ironii. Ostatně než tupým skalpelem se v ráně hnípat, lépe je někdy ve věci nic nepodnikat.

29.2.2024 v 11:29 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 667 |

Magdalena Suchankova

Život za život

"Neběhej tady," napomenula jsem dceru po milionté a s hrůzou sledovala, jak se starý stolek, na němž stála ozdobná porcelánová váza po babičce, zakymácel. Měla jsem nutkání zabalit vázu do bublinkové fólie a uložit do krabice,

29.2.2024 v 11:00 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 346 | Diskuse
Počet článků 172 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 446

Milovnice všech dobrých příběhů, beachvolleyballu, koček a klavíru!

 

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...